ZeeuwsenZO
  • Over ZeeuwsenZO
  • Disclaimer
Volg ons
ZeeuwsenZO

Voel je thuis in Zeeland

ZeeuwsenZO
  • Agenda
  • Waar gaan we heen?
    • Domburg
    • Goes
    • Hulst
    • Middelburg
    • Renesse
    • Veere
    • Vlissingen
    • Het strand
  • Wat gaan we doen?
    • Bezienswaardigheden
    • Festivals
    • Proeven
    • Shoppen
    • Uitjes
    • Met kinderen
  • Waar gaan we eten?
  • Waar gaan we slapen?
  • Wat zeggen ze?
Zeeuws woordje dialect taal Maeneblusser Maneblusser Middelburger
  • Zeeuwse dingetjes
  • Zeeuwse woordjes

Zeeuwse woordjes – Maeneblusser

  • 31 oktober 2016
Total
0
Shares
0
0
0

Maeneblusser. Als je laatst mijn blog gelezen hebt, dan weet jij waarschijnlijk al de betekenis van dit Zeeuwse woord. Of misschien ben je er zelf wel eentje. En, weet je het nu?

Wat betekent Maeneblusser?

Het Zeeuwse woord Maeneblusser is een bijnaam voor de Middelburgers. Hoe ze deze bijnaam hebben gekregen is een verhaal dat de meeste mensen liever niet willen horen. Maar stiekem is het wel erg leuk.

Het verhaal achter het woord

Het blijkt namelijk dat ooit lang geleden een Middelburger iets te diep in het glaasje had gekeken. Op weg naar huis in het schemerlicht keek de man nog even op de klok van de Lange Jan en zag tot zijn grote schrik dat de toren in brand stond. Hij sloeg alarm en de hele stad zag hoe de Lange Jan in brand stond (iets wat wel vaker gebeurde, dus best begrijpelijk :)). Met het vuur achter de ramen van de toren liep heel de stad uit om te helpen blussen. Hand tot hand gingen emmers water omhoog, maar toen kwam de nevel en daarmee het besef dat er helemaal geen brand was. Slechts de vurige gloed van de maan.

Niet de enige Maeneblussers

Middelburgers zijn overigens niet de enige Maeneblussers in het Nederlandstalige gebied. Ook Mechelaren worden vandaag de dag nog uitgescholden voor Maneblussers. Zij probeerden namelijk in 1687 de Sint Romboutstoren te blussen vanwege een rode gloed. Ook in Tienen gebeurde in 1722 hetzelfde en in Diest hebben de mensen zelfs geprobeerd de zon te blussen. Overigens gebeurde dit nog een keer in Edegem rond 1850. When will we even learn.


Nog meer Zeeuws? Schrijf je dan nu in voor de nieuwsbrief en ontvang elke maand een nieuw woordje in je inbox 🙂

Total
0
Shares
Share 0
Tweet 0
Pin it 0
Grace

Grace is voor de liefde verhuisd naar Zeeland, waar ze woont samen het haar vriend en kat in een monumentaal huisje. Naast klussen, verbouwen en knuffelen met de kat is ze graag creatief bezig in huis. Van DIY's tot makkelijke knutsels. Ook trekt ze er graag op uit in Zeeland om de tofste hotspots, festivals en winkels te ontdekken.

Ook leuk om te lezen
Mossels: 5x mijn favoriete mosselproducten
View Post

5x de leukste cadeaus voor de Mosselman

  • 22 mei 2020
recept-gekookte-mosselen
View Post

Gekookte mosselen: een superlekker en simpel recept.

  • 24 mei 2019
Ringrijden Zeeuwse folklore sport in Zeeland
View Post

Ringrijden: een Zeeuwse volkssport met een luchtje

  • 15 augustus 2018
View Post

5x Zeeuwse knoop cadeautjes: leuk om te geven en te krijgen!

  • 19 juli 2018
zeeuws woordje stuute
View Post

Zeeuws woordje – Stuute

  • 5 februari 2018
Polonaise Kleppies Carnaval Zeeland
View Post

Carnaval in Zeeland

  • 14 januari 2018
View Post

De 10 populairste Zeeuwse babynamen

  • 11 januari 2018
zeeuws woordje sjukelademelk
View Post

Recept voor de lekkerste homemade Sjukelademelk

  • 1 december 2017

Geef een reactie Reactie annuleren

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Schrijf je in

Voor de laatste Zeeuwse nieuwstjes en acties

ZeeuwsenZO
  • Over ZeeuwsenZO
  • Disclaimer
Voel je thuis in Zeeland

Input your search keywords and press Enter.